Make your own free website on Tripod.com

CILI ESHTE MENDIMI JUAJ  ?          

entela.jpg (34343 bytes)

 

Autorja e  poezive te mesiperme   quhet    ENTELA  TOLA ,emigrante ne  Greqi.Eshte nga   Korca e Shqiperise  dhe  ajo na ka derguar  disa poezi ku ne   shkeputem  disa prej tyre  duke  i uruar asaj: Krijimtari te mbare!

Do te ishte me interes  te na shkruanit  edhe ju  mendimet tuaja per keto poezi ne adresen gjirokastra2001@yahoo.com

DIKUR

Isha betuar

per dashuri te mos shkruaja kurre

Dhe perseri per  ate po shkruaj...

Sepse  ajo nuk pengohet

As me urdher e as me deshire

Ajo nuk njeh   ligj e moshe

Dashuria eshte liria

Qe  nuk brengoset kurre

 

PERSE

 

Perse te kujtoj e di

Perse duhet te vuaj

Kete akoma se di

Ne cdo cast te medoj

Te ndjej prane te flas

Nderkohe qe ti je larg

Shume larg prej meje

Ndoshta edhe  larg shpirtit tend

Larg  prej mendimeve te tua

E une perseri te kujtoj

 

            CAST    VETMIE

Me ndjenjen e vetmise ne dore

Eci rrugeve te Athines

Pa pare askend   te njohur

Pa me pershendetur askush

Bosh kjo rruge,ky trotuar ska njerez

Atje nje monument

Kush je ti o burre ne te bardha

Ti qe dikur dicka do te ishe

Veten mos ke harruar apo te flasessh nuk mundesh

Shume te tjere paske  prane

S besoj te jesh   I  vetmuar

Apo ndjehesh   dhe ti njesoj si une…